Několikrát týdně mi přijde email, v které nejčastěji ženy-matky hledají pomoc pro své špatně spící dítě. Většinou jde o miminka, batolata a předškoláky. Moje odpověď je moc nepotěší. Ze zkušeností vím, že pomocí Bachových esencí se spaní řeší jen s nejistým výsledkem, který bych popsala jako pravděpodobnost menší než 50%, že se něco alespoň trochu zlepší. Pokud ovšem nevíte, proč se to děje. To je spíše u starších dětí, které mají problémy se spánkem v důsledků například problémů ve školce, škole nebo s kamarády.
Já nejsem příliš ochotná dělat samostatné konzultace na spaní u dětí, přijde mi to jako vyhazovaní peněz lidí za nejistý výsledek. Vždy musíme pojmenovat emoce dětí, které kolem spánku jsou a co si budeme povídat, u ročního dítěte to nebude lehké.
Co tedy můžete udělat, když dítě nespí, vy nevíte proč a už nevíte rady?
Nejdříve bych prostudovala různé návody ke spánku obecně. Můžeme někde dělat chybu, ani o tom nevíme.
Co se týká Bachových esencí, tak doporučuji zkusit koupit Krizovou esenci, ta pomáhá zklidnit. Slovo zkusit je na místě, prostě to zabrat taky nemusí. Rozhodně to není všelék. Ale mít doma Krizovou esenci se hodí i na další momenty, kdy se potřebujete přes den zklidnit, takže to v každém případě nejsou vyhozené peníze.
Doporučuji samozřejmě originální Krizovou esenci. Značka může být například Nelsons, Healing Herbs nebo Aisnworths. Ale jsou i další, i když u nás ne tak snadno k dostání.
Jakým způsobem ji podávat?
Začněte tím, že zkusíte pár dní dávat večer 4 kapky – do pusinky nebo do něčeho i pití. Pokud neuvidíte změnu, tak přejděte na 4 krát denně vždy 4 kapky a soustředila bych to do odpoledne a večera. Plus pokud se dítě v noci probudí, tak klidně podat znovu.
Je fakt, že malé děti, novorozenci, kojenci, děti tak do tří let mají běžně spaní rozházené, často se budí, nemohou usnout a podobně. Osobně to beru jako fakt a když mi děti někdy ve cca 3 letech začaly spát skoro celou noc a začaly usínat před devátou místo po půl jedenácté (díky zrušení odpoledního spaní), byla jsem šťastná. Do té doby jsem to nechala jejich vlastními vývoji a přizpůsobila se. Neříkám, že to nebylo náročných 6 let sečteno.
Očekávat, že malé dítě bude spát celou noc, je většinou nerealistické.
Pokud se (ne)spaní pojí i s dalšími problémy jako je velká nesamostatnost, závislost na matce (prosím u miminek a malých batolat je to normální), úzkosti nebo noční děsy, tak to pak už samozřejmě řešíme přímo lahvičkou na míru.
Na závěr důležitá věc. Žádné předmíchané esence (které do Bachovy terapie nepatří), vás nespasí. Každý nespí z jiných důvodů.