Vzdělání v Bachových esencí v angličtině -rozhovor s Klárou Doubravovou, BFRP

14. 9. 2022 | Vzdělávání v Bachových esencích

Když se do něčeho zamilujete, tak se ponoříte, jdete za tím a na konci se vynoříte jako jiná osoba. Klára Doubravová se zamilovala do Bachových esencí a o 4 roky později se z ní stal mezinárodně registrovaný praktik Bachových esencí.

Jaká to byla cesta? Jak se dostala ke vzdělání v angličtině a jak náročné to bylo? Nejen o tom jsme si spolu povídaly.

Podporovat se navzájem, pokud sdílíme stejné hodnoty, víme o sobě, že pracujeme tak, jak chtěl doktor Bach, to mi přijde přirozené.

Samozřejmě si budu dobře vybírat, o kom napíši článek či s kým natočím rozhovor, ale tady jsem nemusela přemýšlet. Kláru znám 3 roky a vím, že pracuje dobře.

U videa si můžete zapnout i titulku, když nemůžete poslouchat nahlas nebo si dole přečtete přepis.

Kláru najdete na stránkách https://bachovky-od-klarky.webnode.cz/

Přepis rozhovoru je tady:

ROZHOVOR Martiny Taubrové, BFRP a Kláry Doubravové, BFRP

Martina: Krásný den ze světa Bachových esencí. Já jsem Martina Taubrová, mezinárodně registrovaný praktik a lektor certifikovaných kurzů.

Klára: Dobrý den. Já se jmenuji Klára Doubravová a jsem už také mezinárodně registrovaný praktik

A k tomu ještě tak malinko divadelní produkční.

Martina:  Já jsem pozvala dneska Kláru, protože Klára se už skoro 4 roky zabývá intenzivně Bachovými esencemi a já jsem byla u jejích začátků tady s touhle naší metodou.

A dneska si chceme povídat o tom, jak vlastně probíhá vzdělávání v Bachových esencích, protože Klára má zkušenost jak s tou českou verzí, tak vlastně se studiem v angličtině.

Kláro, pojďte začít a pojďte nám říci, jak jste se vlastně dostala k Bachovým esencím.

Klára: Já s nima mám první zkušenost z roku 2015, kdy jsem shodou všech okolností koupila dárkový poukaz k vám. Aby dotyčný došel na konzultaci, probral svoje emoce a získal lahvičku na míru. To se stalo a pak nějaký roky jsem věděla, že jsou Rescue – Krizové kapky, ale dál jsem se o to nezajímala.

Až do jedné osudné noci, kdy jsem měla asi měsíční miminko a v tu noc když kojíte, tak koukáte  na internet a různě hledáte. A vyskočila jste na mě znova. A já jsem si proklikla ty stránky a najednou jsem věděla, že tohle chci znát. Strašně mě to oslovilo a nadchlo. A hned druhý den jsem si objednala první knížku a začala jsem se v tom malinko orientovat, co to je. Tak takhle já jsem se přes kojení dostala k Bachovým esencím.

Martina: To je krásné, přes kojení k Bachovým esencím. Takže vy jste se mnou dělala level 1, když jsem byla ještě ve výcviku.

Klára: Ano. Úplně ten první váš v Praze. Já jsem vlastně za ten 3/4 rok veškerou dostupnou literaturu prostudovala. Co jsem si myslela, že je dostupná, ono je jí víc. A pak jsem se ptala, jestli nebudete dělat nějaký kurz. A vy jste byla ve výcviku pro 1. stupeň. Takže jsem se nadšeně přihlásila a v Praze ho absolvovala. A vlastně měla malinko náskok, že už se mi pomalu začalo spojovat, jak to teda a co a jak. Takže já jsem byla na tom prvním.

Martina: To je pravda, to bylo tenkrát v říjnu na Rybalce na Praze 2. Takže jste skončila první level a jak jste pokračovala dál.

Klára: Potom jsem vám psala, kdy už budete učit dvojku, že chci k vám. Protože u vás je to strašně hezký. Vy jste mi reálně řekla, že to může být do roka, ale taky později. Pak najednou Covid. A já jsem si říkala, tak nevím, četla jsem si dál. A najednou, a to jste mi taky řekla vy, že Bachovo centrum otevírá poprvé v historii online druhý stupeň, který vlastně můžete studovat z domova, což v době Covidu, v době maminky na mateřské dovolené, bylo úplně snové řešení. Takže jsem se hnedka do toho prvního přihlásila a začala ho studovat na podzim online.

Martina: Ono to nebylo úplně jednoduché. Jak jste říkala, byl to 1. běh toho kurzu, s kterým Bachovo centrum přišlo. Střídali se tam lektoři. Jak to probíhalo?

Klára: Všechno se dalo zvládnout hezky, akorát součást toho druhého stupně je, že vy se musíte 7krát připojit na dvě hodiny s lidmi z celého světa a s vaším lektorem. Malinká složitost byla v tom, že ty termíny byly dost dlouho potom, co už člověk měl vypracovaný materiál, který vám dá Bachovo centrum a který si musíte jako samostudium připravit.

A vlastně jsem čekala asi 4 měsíce, než jsem dohonila hodiny, na které se musel člověk přihlašovat extra. Plus bylo složitější, že každá hodina se platila extra tomu lektorovi nad kurzovné, takže jste je museli dohánět. S trojkou už je to vychytané perfektně. Nebyl tam nějaký kiks nebo nepohodlí v rámci studia, to vůbec ne. Spíš to chtělo malinko dotáhnout organizačně. Ale to se potom podařilo. Takže já jsem z toho spokojená a byla jsem nadšená, že vidím lidi z celého světa. A taky jsem se bála té první společné hodiny, kdy je to celé v angličtině. A není to o tom, venku prší a dáme si sušenku, ta angličtině. Ale bylo to strašně prima.

Martina: Já jenom upřesním, že těch online hodin je 6, plus oni tam někdy dávají 7. úvodní. Vy jste tam vystřídala více lektorů, byla tam Tessa Jordan.

Klára: Byla tam Lynn Mcwhinnie, Patricia Cambell. Já jsem byla u těhle tří. Jinak je jich více. Já jsem termíny zapadla sem.

Martina: Takže začala jste na podzim. Konec kurzu souvisí s tím, že se odevzdá materiál – Dossier. Skončila jste kdy?

Klára: Bylo to někdy na konci ledna další rok. Takže takový půl rok. Ale myslím si, že tu dvojku může člověk udělat malinko rychleji. Když jsou vychytané termíny a navazuje mu to snáz, než to navazovala mě.

Martina: Určitě. V češtině dvojka je. Můžete ji dělat online i jako víkend. U online se dostanete k materiálu měsíc před 1. online hodinou. Pak jsou online hodiny v různém intervalu. Třeba teď je to zhruba jednou týdně. Pak už to záleží na každém, kdy odevzdá vyplněný Dossier.

Takže vlastně tohle byl leden 2021. Jak jste potom dál pokračovala. Já vím, že jak jste zapálená, tak se pořád nějakým způsobem vzděláváte. Kromě toho, že pracujete s lidmi a mícháte.

Klára: Já jsem díky těm kurzům došla k další literatuře, kterou člověk, co se tím seznamuje, úplně nemá šanci najít. Čtení o těch esencích je strašně fajn. Já mám 25 knih a ty můžete točit celý život, protože vždycky najdete něco nového a zajímavého. Takže čtení.

Potom samozřejmě s těmi klienty máte konzultace. No a pak jsem strašně ráda ve vaší skupině pro praktiky Bachových esencí, respektive pro absolventy vašich kurzů. Protože to je strašně nadupaná skupina se zajímavými tématy. Myslím si, že lidi, kteří se tomu věnují takhle a správně, by tam měli být úplně skoro povinně. Protože to vám pomůže se dostat dál.

Martina: Tak to jsem ráda, že to říkáte, protože ta myšlenka právě byla nabídnout nějakou možnost v češtině. Dál na sobě pracovat a tak, aby si ty lidi mohli vybrat, co budou dělat. Není tam nic povinného. Kdo chce, tak se přihlásí na případovou studii. Kdo chce, tak tam pracuje na případech a tak. Každopádně pro vás to vzdělávání tím neskončilo. Co tam máme dál?

Klára: No pak jsem vás otravovala, kdy budete učit trojku. A vy jste mně zase řekla, nevíte. Trojka, vzhledem k tomu, jak je Česká republika malá, jak ty věci jsou, to je vlastně hrozně statečný krok, rozhodnout se učit trojku v Čechách. Tam nemáte jistotu. Chápu, že na tu jedničku, dvojku se lidi přihlásí, ale ta trojka, to už je skutečně věc, která je vlastně drahá. A které musíte opravdu věnovat čas.

A protože já jsem lehce netrpělivá, obecně. Tak vy jste mně zase řekla, že Tessa, která je z Bachova centra, povede třetí stupeň. A začalo to v listopadu minulý rok a já jsem se přihlásila. Jen taktak, že jsem se tam ještě dostala a začala jsem v listopadu s Dossierem a prvními hodinami online.

Martina: Existuje jak online verze, tak verze třeba v Bachově centru. Ale ten listopad nebo ten loňský rok ještě pořád k tomu osobnímu nenahrával. Já myslím, že nebrali studenty, kteří nebyli z Anglie. Takže ta online live verze v tomhle byla super. Ale vy už jste naznačila, že to je výrazně náročnější. Samozřejmě časově a finančně. A energeticky. Pojďme se chvíli bavit o tom, z čeho se to vlastně skládá, protože v češtině to pak bude vypadat stejně.

Klára: Ano, a tak základní pilíř toho kurzu, který musí každý absolvovat a vyplnit, je Dossier.

Ve třetím stupni stostránkový dokument . V podstatě vy jste v tom směru už braná jako člověk, který už trošku ví, který ty esence zná a už v nich jako moc nedělá chyby v tom výběru.  Ale tohle jde do obrovsky větší hloubky, kdy samozřejmě navazuji na online hodiny, kde jsou všemožné případy a řeší se věci, které na první pohled vůbec nejsou tak, jak by si člověk myslel. To bude tahle esence, ale vlastně těmi otázkami a tím doptáváním se dojde na nějaké úplně jiné esenci.

A hodně se dozvíte o filozofii doktora Bacha, víc než v tom druhém stupni. A je také dost řešené téma důvěry s klientem. A toho, jak člověk má správně pracovat. Pokud chce být v registru Bachova centra. Nesmíte nabízet nějaké předmíchané směsi a mixovat metody dohromady.

Bachovky se vybírají na základě kineziologického vyšetření nebo nějakého kyvadla nebo že člověk sáhne na tu krabici s esencemi a řekne: o volá mě Dub. Tak to by vám neprošlo ve třetím stupni.

Taky vás učí to, jak vlastně se k těm klientům chovat. Jak si nastavit hranice, protože to snadný není s některými lidmi. A je to už opravdu naprosto profesionální příprava na to, že se tomu chcete věnovat naplno a chcete být skutečně praktikem. A není to, no tak já ti tady Máňo namíchám jedny kapky, protože mě to baví, což vůbec shazuji. Ale je to úplně jiný druh vzdělání. A tohle je ten dokument, který člověk musí připravit. Jeden úkol z toho byl, že musíte i s fotkami popsat, jak se k vám klient dostane. Takže tam s google mapou fotíte. Je to už hodně do velké hloubky na všech rovinách toho, jak prostě fungovat jako praktik.

No a vy uděláte tenhle dokument, zase se sedmkrát, v podstatě šestkrát pořádně a jednou seznamovací, potkáte s těmi lidmi z celého světa. Tam se různě dělíte do skupinek, v kterých pracujete zvlášť. Nebo vás chvíli vede ten lektor. Je to celou dobu jeden člověk v průběhu těchto hodin. Jeho si můžete psát cokoliv, co si nejste jistý, když vyplňuje ten Dossier.

A pak přijde chvíle, kdy vy máte tenhle ten dokument ve formě, s kterou jste spokojený a odešlete ho svému lektorovi, který ho přečte, nějakým způsobem vyhodnotí, ale pošle ho i lektorovi číslo dvě.  Který už se vlastně o vás a vaše studium stará do konce toho kurzu.

Když si druhý lektor přečte Dossier a je to v pořádku, nemá k tomu nějaký věci na doplnění, tak vás vyzve, abyste natočili v angličtině Zoom konzultací, která má být 45 minut. A vlastně by tam mělo být opravdu všechno, co ve správné konzultaci Bachovy terapie má zaznít, být, platit a fungovat.

A pak čekáte asi čtyři až šest týdnů, než je tahle ta vaše konzultace vyhodnocena. Dostanete takový dokument se vším popsaným. Kde byste mohli přidat, kde to bylo skvělé, nějaká doporučení.

Potom vás tenhle druhý lektor pozve ke zkoušce, což znamená, že má různé otázky. A už opravdu je to tak, že vy esence mrskáte, víte to, jedete podle té metody, jak to má být.

A tam je teda jediný, že když ten člověk tu zkoušku neudělá tak má myslím si, že dva opravné pokusy a ty když se mu nepodaří, tak celé kurzovné a celý kurz a všechna práce jde prostě do kopru.

A nedají vám to. Tohle už v tom třetím stupni oproti těm prvním dvěma dost jinak. Když projdete zkouškou v pořádku, tak vás vyzvou k natočení druhé Zoom konzultace, která je v podstatě kontrola toho, že jste pochopili, co vám ten člověk řekl k první a že opravdu víte.

A když takhle další projde, tak vám přijde slavnostní e-mail, že jste prošla celým kurzem a že je nyní krok, kdy můžete zažádat o to být v registru Bachova centra mezinárodních praktiků. A to pak je vlastně na každém. Někdo si to chce jenom vystudovat a nechce v registru být.

Ale pro mě to třeba bylo tak, že si tak strašně přeji být v registru, že proto to vlastně všechno dělám.  A pak vám přijde certifikát a vám se strašně uleví. Jste pyšní na sebe a a tak to je. A to mně se stalo začátkem května. Je tam ještě nějaký proces, než vám ten   papír přijde. Ale tohle studium třetího stupně pro mě bylo od září loňského roku do května roku letošního. A opravdu, neříkám, že denně, ale intenzivní práce to byly měsíce. Tam je hodně čtení, hodně videí. Vracíte se třeba i k věcem z druhého stupně, rozmýšlíte si cenovou politiku. A to nejsou věci, teď si přečtu a mám to. Takže je to skutečně časově náročné, ale stojí to za to. Mně teda stálo strašně za to.

Martina: Je potřeba říct, že když člověk vstoupí do registru, tak se zavazuje, že bude dodržovat takzvaný Code of practice, což jsou určitá pravidla. Každopádně tou hlavní myšlenkou je to, že dodržujeme originální metodu Dr. Bacha. Což já jako lektor bych si strašně přála, aby to dělali všichni už od jedničky. Protože to nejsou žádný divný nebo zvláštní věci. Je to takové to: Vybíráme přímou komunikaci s tím klientem. Ten se přitom zamýšlí a přemýšlí o svých pocitech. Samozřejmě vždycky vybíráme na míru, protože my známe v Bachově terapii jenom jednu směs, která tam patří a to je Krizová esence.  Pracujeme můžeme říci čistým způsobem.

Víme, že se to neděje, že ne každý je schopný nebo možná spíš ochotný takhle pracovat. Takže vlastně tu jistotu, že tak ten člověk pracuje, máte u těch lidí, kteří jsou registrovaní v mezinárodním registru.

Což v ČR v ten momentě nás vlastně šest. Z toho dvě jste moje bývalé studentky, na což jsem velmi velmi hrdá. Tak, takže tohle bylo k vzdělávání. Já doufám, že v nějaké dohledné době-rok dva, se dostane trojka do České republiky.

Už v češtině, aby to bylo samozřejmě dostupné i pro lidi, kteří na tom jazykově nejsou tak dobře, aby to v těch cizích jazycích zvládli. Protože ty možnosti jsou nejenom v angličtině, ale můžete se k tomu dostat takřka v čemkoliv, včetně jazyků jako je srbština. Takže teď doufám že v dohledné době to bude možné i v češtině.

Tak ale pojďme se, Kláro, podívat na vás. S kým vy nejčastěji pracujete.

Klára: Moje nejčastější klientky jsou ženy a maminky a jejich děti.

Martina: Je potřeba říct a asi si to všichni uvědomujete, i vy co na to koukáte, že ženy mají vztah ke komplementárním metodám asi bližší než muži. Jako občas taky přijdou, ale není to tak úplně časté. A děti samozřejmě. Kde pracujete?

Klára: Já nemám žádné místo, kam by se dalo přijít na osobní konzultaci, ale nejvíc věcí řeším přes e-mail a Messenger na Instagramu a Facebooku. Ale protože nemám místo, kam bych docházela, tak nabízím Zoom konzultace a nebo živé konzultace přes WhatsApp. A funguje to fajn.

A až jednou budu mít krásné místo s čajem a svíčkou, kam budu zvát klienty, tak to bude nejspíš v Liberci anebo v Edinburghu. Ale to ještě uvidíme.

Martina: Klára se nám bude stěhovat výhledově blíž k doktorovi.

Klára: No abych tam mohla jezdit každý víkend do Bachova centra.

Martina: A vy vlastně taky nabízíte sérii Zoomových konzultací. To mi přišlo hodně zajímavé.

Klára: To je ale skutečně pro statečný. Jo protože on by každý si přál vyřešit svůj život jednou lahvičkou. Já jsem měla klientku, která si vzala půlroční balíček s těma Zoomama. A na začátku tam byla taková normální paní, ale bylo vidět, že tam nějaký trápení je.

A měnily jsme v podstatě složení skoro každou lahvičku. Vlastně to měla jiný. No a na konci potom půl roce tam seděla taková rozzářená dáma. V neděli dopoledne jsme to měly a ona měla žlutý tričko, náhrdelník.  Slušelo jí to. Sama říkala: Já jsem to chtěla zkusit, ale já bych si nemyslela, že mi to takhle změní život. Jo a na to já jsem strašlivě pyšná. Protože ten půlrok v těch dlouhodobějších starostech opravdu umí udělat. Dva tři měsíce asi taky umí, ale když se pak člověk rozhodne a dá si čas. Tak opravdu ten výsledek byl. Jsem za něj strašně šťastná.

Martina: To je úžasný. Já jsem měla připravenou další otázku, co vás vlastně baví na té práci.

Klára: Celý to všechno. Mě na tom fascinuje to, že můžete pomoct někomu druhému, kdo to chce zkusit. A já vím, že já nejsem člověk, který by dokázal vystudovat medicínu. Ani náhodou.

A vlastně jsem daleká, byť ty lidi neodsuzuju, je to jako jejich cesta, různých ezo směrů. Protože k tomu mám takový respekt, trošku se toho obávám. A tohle to mě prostě fascinuje v tom, že to je rozumem uchopitelný v podstatě a naučitelný. Strašně mě to těší, když pak se ty lidi ozvou zpátky že dobrý. Že jim to pomohlo a je jim líp, tak mi z toho je dobře samotný.

Martina: Je to hrozně hezký, to číst nebo to slyšet, když to člověk vlastně vidí, jak se lidé posunuli. Každý během samozřejmě své individuální doby, ale je to úžasný.

No a co vy a Bachovky v poslední době? Použila jste na něco?

Klára: No já mám Rescue v kabelce neustále a docela je využiju. Ale já hlavně teďka, když šel můj chlapeček poprvé do školky a tak jsem rovnou namíchala.

Ne že bych zkoušela, ale říkala jsem si, že rovnou nejtvrdší kalibry. Protože on to nese těžko.

Ale musím říct, že po týdnu dobrý. Nejdřív brečel doma, prostě hned se vzbudil a dneska nejdu.

A teď už je to vlastně jenom při tom loučení, se mu to nelíbí. Ale zavřou se dveře a je to prostě všechno v pořádku.

No a já dlouhodobě pracuji se svojí netrpělivostí.  A oni se často dějí věci a tím, že člověk má ty esence u sebe, tak si řekne: tohle to je, tak honem.

A do kafe. A vlastně ono se to za ten den nějak pouklidní a nečekám, než se ty emoce prohloubí do nějakých blbých rozměrů.

Martina: Super, takže nejsme kovářovy kobyly.

Klára: Ale trvá mi to někdy. To trvá až do druhého kafe, kdy si řeknu: nakapej si.

Martina: A to je taky fajn. Člověk se nad tím popřemýšlí, co vlastně se děje. To je taky někdy dobrý a podle toho pak vybere.

Kláro, já bych se asi na závěr zeptala, co byste doporučila těm, kteří se chtějí vzdělávat v Bachových esencích. Máme tři stupně, jak s tím naložit podle vás.

Klára:  Tak za mě, kdybych měla někomu doporučit, co s tím, tak je určitě jít na kurzy. A jít na vaše kurzy. Protože určitě je strašně moc lidí, kteří by třeba chtěli, ale limitoval je donedávna, než vy jste začala učit dvojku, jazyk. Tomu samozřejmě rozumím, ale jestli se člověk pro tu metodu nadchne a nemá to jako: Tak to je bomba! Tak já teďka to nějak jako udělám dobře marketingově, aby mi to sypalo ty kapky! Ale vlastně má ten pocit zodpovědnosti, že se dokáže naučit správně něco, čímž může pomoct ostatním. A mít z toho sám příjemný pocit a vlastně šanci toho, že se můžete vzdělávat celý život. Já jsem tím získala i koníček na celý život, protože tam skutečně můžete vymyslet věcí, co co se dá dělat. Já bych ji těm lidem doporučila jít k vám na kurz, protože mně to bylo strašně příjemný a sedělo mě to. Jestli to někdo chce dělat jako práci, tak si dozajista dodělat i ten třetí stupeň. Protože prostě jestli máte na něco certifikát, tak to znamená že tomu rozumíte.

Ne že máte jedničku a už si myslíte, že tomu všemu rozumíte. On pak to člověk prokoukne, že to vůbec není prča to celý uchopit a pochopit. Hlavně se vyhnout tomu, že ta metoda je překrucovaná. Držet to, že doktor Bach si přál, aby to bylo jednoduché. a Takže nějaký dotazník nebo karty prostě sem nepatří.

A ty lidi, kteří do toho chtějí jít, tak myslím si, že by měli chápat, že když do toho jít, tak jsou tam nějaký pravidla, který by se měly držet.

Martina: Je potřeba říct, že i lidé, co jsou registrovaní u Bachova centra, mají jednu z těch povinností šířit myšlenky té originální podobě a vlastně vzdělávat lidi okolo, aby i sami si mohli esence pro sebe tou správnou cestou vybrat.

Takže já vám, co se díváte na video, dám kontakty na Kláru. Budou buď pod videem na YouTube nebo budou v článku nebo budou v postech, které budou různě umístěné.

Určitě se mrkněte na její stránky.  Kláro, já vám poděkuji a těším se na naši budoucí další spolupráci, protože ten, kdo to dělá pořádně, tak je fajn udržovat si kontakt s těmi ostatními lidmi.

A já si myslím že postupně tady vytvoříme takovou podpůrnou síť i pro lidi, kteří opravdu touto metodou pracují správně. Děkuju moc.

Klára: Já děkuju bylo to moc hezký. Děkuju. Mějte se hezky.

Související články

Bachovy esence nejsou zázračné

Za jak dlouho to zabere? Kdy se těch pocitů zbavím?Beru je měsíc a nic se neděje!Jak to, že mi nestačí jedna lahvička? Ano, dnešní článek bude o tom, jak rychle Bachovy esence fungují a co se dá čekat. A dostanete 4 zkušenosti klientek, ze kterých uvidíte, jakým...

Není kurz (Bachových esencí) jako kurz aneb jak předejít zklamání

Přemýšlíte, že byste se chtěli dozvědět něco o Bachových esencích a narazili jste na spoustu různých kurzů? Jak se v nich vyznat, toť otázka. Nejdříve si ujasněte, jestli se chcete něco dozvědět o originální metodě dr. Bacha a chcete mít zaručené informace nebo jestli...

Pin It on Pinterest