Tento měsíc jsme měli ve skupině pro praktiky téma LGBTQI+ a hosta Terezu Kadlecovou, která pracuje ve vzdělávacím oddělení Prague Pride a mluvila o LGBT+ rodičovství.
Její přednáška ve mně zanechala pocit nespravedlnosti a šoku. Jako rodič heterosexuální jsem neměla představu, jak nespravedlivý systém tu máme.
Představte si, že vaše dcera nebo syn budou žít ve stejnopohlavním páru, tedy lesbickém nebo gay párů a rozhodnou se stát rodiči.
Čeká je nejistá cesta dlážděná právní nejistotou. Jen jeden z nich bude biologický rodič nebo právně rodič. Druhý bude tzv. sociální rodič. Rodič, který nemá rodičovská práva. Rodič, kterému když zemře partner (biologický rodič nebo právní rodič), tak bude muset o své právo rodiče bojovat před soudem.
Když se jejich rodina rozpadne a to se může stát v jakékoliv rodině, tak práva sociálního rodiče budou někde na úrovní práv prarodičů. Může být odstřižen ze života dítěte velmi snadno.
A dítě? Nebude mít automaticky právo na styk s rodičem a samozřejmě nemá nárok ani na sirotčí důchod v případě úmrtí sociálního rodiče.
Jak se rodí děti do duhových rodin popisují ve stejnojmenném článku Dva tátové. Jedna z možností je i nějaká forma náhradní péče, kde jsou opět stejnopohlavní páry diskriminovány. Žádat totiž musí každý z páru sám za sebe, nejsou právně vnímáni jako úplná rodina a proto v žádostech nedostanou tolik bodů jako úplné rodiny. Samozřejmě záleží na tom, jaká si dají kritéria na dítě. Asi všichni tušíme, že když to bude dítě jakéhokoliv etnika případně s nějakým zdravotním handikepem, tak má i jednotlivec šanci pečovat o dítě poměrně brzy. Ale když si nastaví stejná kritéria jako hetero rodina, tak jsou znevýhodněni. I když se vždy hledá rodina pro dítě.
V 21. století tu stále nemáme narovnaná práva ani pro děti natož pro stejnopohlavní rodiny. Legislativa se už několik let nepohnula kupředu. Smutné.
A pohledem Bachových esencí? My pomáháme dostat do rovnováhy emoce, nehledíme na pohlaví nebo genderovou identitu. A sociální rodič i celá lesbická i gay rodina může zažívat spoustu nepříjemných pocitů, stejně jako členové hetero rodin.
Zkuste se do situace sociálního rodiče vžít.
Více informací k tématu najdete například zde nebo zde.
Tereza Kadlecová o tomto tématu mluvila také v podcastu Houpačky.