Tohle mi napsala moje klientka Gábina:
„Střídají se mi návaly horka s pocením a záchvaty zimy. Protože se kvůli tomu v noci nevyspím, cítím se přes den unavená. Co se týká emocí, mám strach, jak to bude trvat dlouho a jestli se s tím vůbec dá nějak existovat. Zároveň mám z nějakého důvodu vztek na tu situaci, myslím, že ji nějak nezvládám přijmout. A taky prožívám smutek nad skončenou etapou ženství s pravidelným cyklem. Taky mám trochu obavy z toho, co teď vlastně budu za ženu, nějaká moudrá babička? Nebo bohyně wellness a kaváren? Žena, jejíž krédo je „tohle nemám zapotřebí“? A jak to se mnou toto období zvládne můj muž?“
Začíná to nenápadně
Menopauza nezačne ze dne na den. Přichází tiše a ve fázích.
Spisovatelka Catherine Newman to popsala ve své knize Sandwich (2024) výstižně:
„Menopauza se podobá pomalému úniku: myšlenky unikají z hlavy, tělo uniká ze sebe, tekutina uniká z kloubů… s vaší hlavou je evidentně cosi vážně v nepořádku.“
A perimenopauza — ta doba před menopauzou — bývá ještě záludnější. Amanda Thebe v knize Menopocalypse (2020) píše:
„Estrogen během perimenopauzy neklesá plynule — kolísá nahoru a dolů, a to může způsobit nepřeberné množství příznaků. Tato erratická povaha hormonu může ženám připadat, jako by je srazil kamion, který pak couvl a přejel je znovu.“
Vyhasínání a vyhasnutí funkce vaječníků a s tím spojený pokles hormonů je něco, co potká každou ženu. Ne všechny ženy potkají nepříjemné projevy, které jsou s tím spojené. Uvádí se, že až 1/3 žen je nemá. Takže pojďme si přát, abychom patřily mezi ně a pokud ne, abychom tohle období zvládly co nejlépe.
Každopádně v tomhle článku budu psát hlavně o těch nepříjemných věcech, co ji doprovází, a budeme si přát, aby to zasáhlo co nejméně žen.
Vztek, který přichází odnikud
Jedno z největších překvapení je často vztek. My, co jsme měly děti později, jsme sotva vyšly z fáze vzteku spojené s rodičovstvím, a teď nás možná čekají další divoké emoce.
„Vztek se vře uvnitř mého hrudního koše. Hoří a odmotává se, tak bláznivý a sírový jako ty dětské hady z ohňostrojů: jeden malinký pelet se zdánlivě nekonečným potenciálem vytvořit temnou hmotu…“ — Catherine Newman, Sandwich, 2024
Celkově je s tímhle obdobím spojena často psychika jak na houpačce. Některé moje klientky popisují úzkosti až panické ataky, jiné depresivní pocity, další pak extrémní střídání nálad. Jsou dny, kdy se cítíme skvěle a nabité energii a pak jsou ty dny s prudkými propady. Být podrážděná, netrpělivá, výbušná – kdo o to doprčic stojí?
Zkombinujte tyhle hormonové bouře s dítětem/dětmi v pubertě 😬😬. To by nezvládal ani Arnold😱🏋🏼♀️.
„Mozek zombie“
Ztráta slov, zapomnětlivost, neschopnost soustředit se. Amanda Thebe to pojmenovala bez okolků:
„Menopauzální zombie mozek pořádně otravuje život.“ — Amanda Thebe, Menopocalypse, 2020
Mozek ženy v menopauze prochází změnami a souvisí to s poklesem estrogenu. Tady si můžete přečíst podrobně, co se ženám děje.
Jakou zkušenost máte s tímhle vy? Jdu do krámu bez peněženky, jedu se psem autem do lesa, dojedu tam, zjistím, že nemám psa. Vrátím se domů, jdu si odskočit, jedu se do lesa podruhé, v lese zjistím, že nemám psa. SKUTEČNÝ PŘÍBĚH! 🤣🤣🤣🤣
Přitom tohle všechno popsali lékaři už před 100 lety
William J. Fielding napsal v roce 1927 — tedy před skoro sto lety — popis příznaků, který zní jako dnešní příspěvek v online skupině pro ženy v přechodu:
„Žena se ocitá v myšlenkách a jednání, která neodpovídají její normální osobnosti — možná ne dost nápadně pro ostatní, ale pro ni samotnou zcela zřetelné. Mezi příznaky patří návaly horka, závrať, nevolnost, bušení srdce, brnění, svědění, nespavost, úzkost, poruchy trávení a suchá pokožka.“ — William J. Fielding, Sex and the Love-Life, 1927
V jedné diskuzi na Novinkách u článku o menopauze někdo psal, že pokud jsou vůbec nějaké příznaky, je dobré je přehlížet.
Na to tam odpověděla čtenářka Eva: „Tak to mi poraďte,jak mám přehlédnout, že jsem čtyřikrát pětkrát za noc vzhůru…že jsem několikrát za den mokrá od hlavy do pasu, že i když pravidelně třikrát týdně plavu 50- 60 bazénů, roste mi břicho… a to je jen “nepatrný” výčet drobných problémů vhodných k přehlížení.“
A co s tím?
Existuje hodně bylinných přípravků, které pomáhají s těmi fyzickými projevy. Nemám nic vyzkoušeno, ale vím, že více žen mi říkalo, že jim pomáhají přípravky od Energy (myslím, že Gynex a spol).
Hormony. Pro někoho problematické, pro někoho záchrana. Tohle je téma na diskuzi s vaším lékařem.
S psychickou stránkou mohou pomoci i Bachovy esence. Můžeme pracovat s vašimi pocity. Myslete na to, že esence NELZE VYBRAT NA FYZICKÉ PROBLÉMY. To je nesmysl, který občas někde vidím. Ušetřete si radši peníze.
A pak ještě čekat. Ono to přejde (prý za pár let)😅😅😅😅
Bachovy esence jsou vždy jen na naše pocity. Chcete s nimi něco dělat? Pojďte se cítit lépe!
