„Pracujme na sobě, a svět bude lepší“, řekla v rozhovoru Martina Taubrová, mezinárodně registrovaný praktik Bachových esencí.

Představujeme Vám paní Martinu Taubrovou, BFRP, mezinárodně registrovanou terapeutku Bachových esencí, poskytující osobní a online konzultace systému Bachovy květové terapie.

 

Omlouvám se za neznalost, ale zaujal mne Váš poněkud tajemný titul BFRP. Můžete jej čtenářům vysvětlit?

Je to zkratka znamenající Bach Foudation Registred Practitioner. Oprávnění používat titul BFRP má terapeut zapsaný do mezinárodního seznamu registrovaných praktiků Bachovy květové terapie v Anglii – můj cíl, který jsem splnila složením třetí části zkoušky u lektorky Tessy Jordan. Poté, co jsem absolvovala kurz v Anglii, pokračovalo studium a plnění dalších jednotlivých úkolů. Na závěr bylo třeba odevzdat tři zpracované případy. Vše v angličtině.

 

Můžete prozradit, nakolik je toto vzdělání v ČR obvyklé?

Pro ucelené, tedy nejvyšší vzdělání je nutné odcestovat do zahraničí. Zde je předpokladem dobrá komunikace v angličtině (případně v jiném jazyce, například němčině nebo italštině), takže představu si můžete udělat sám. Já jsem teprve sedmým registrovaným praktikem Bachových esencí u nás.

 

Tohle spousta Vašich klientů možná ani netuší…

To asi ne, každopádně vzdělání považuji za důležité a snažím se stále posouvat a vzdělávat v oboru nebo v oblastech, které s mou prací souvisí.

 

Hovoříte o problémech klientů, můžete je nějak přiblížit?

Typicky pomáhám lidem, které trápí různé psychické problémy, strachy, úzkosti, zkrátka lidem, kteří aktuálně prožívají negativní emocionální stavy.

 

Jakým způsobem lidem pomáháte?

Svým klientům pomáhám formou online konzultace nejčastěji přes email, kdy společně probereme jejich problém nebo současnou složitou životní situaci. Možná je také osobní konzultace v Kladně a od ledna 2015 v Praze. Také bych ráda připomněla, že Bachovy esence jsou určeny i pro zvířata, například pro psy, kočky, koně apod. Také zvířata trpí, podobně jako lidé, např. stresem ze šokové události nebo ze změny prostředí.

 

Všiml jsem si, že používáte výrazy jako současný nebo aktuální psychický stav…

Ano, aktuálnost je důležitá, pomocí Bachových esencí společně řešíme to, co klienta trápí právě teď.

 

Například?

Lidé se dostávají do nejrůznějších, někdy velmi složitých životních situací, nebo prožívají negativní emoce, které sami neumí zvládnout. Jedná se například o pocity beznaděje, smutku z rozchodu s partnerem i bolesti při jeho ztrátě. Po konzultaci připravím Bachovy esence na míru, které pomáhají klientovi být schopnější vyřešit  partnerské problémy, problémy s dětmi i jejich školní potíže, probereme problémy v práci apod.  Bachovy esence ale také dokáží podpořit ženy, které dlouho nemohou otěhotnět, překonat konkrétní strachy, zkrátka překonat sami sebe, lépe čelit negativním vlivům a životním překážkám, které aktuálně nastaly.

 

Opravdu Bachovy esence tak pomáhají?

Samozřejmě, důležité je klientům naslouchat, poznat jejich skutečné problémy. Druhý předpoklad je příprava Bachových esencí na míru. Můžete se podívat do rubriky Ohlasy klientů, kde jsou reference od jednotlivých klientů.

 

Proč Bachovy esence na míru? Nestačilo by je prodávat připravené směsi?

Moje zkušenosti ukazují, že klientovi mohu pomoci teprve poté, co poznám skutečnou příčinu jeho problému.Teprve pak mohu připravit esence, které budou přesně zacílené. Výsledek mé pomoci tedy nelze srovnávat s tím, pokud si zákazník vybere Bachovy esence někde v e-shopu, aniž tuší, zda zvolil dobře.Ostatně i Edward Bach chtěl, aby esence byly vždy vybrány na míru pro každého člověka. Neexistují žádné předmíchané směsy kromě Krizové esence, které by patřily do Bachovy terapie.

 

Zmínila jste Krizovou esenci – to zní až tajemně…

Bachova krizová esence je známa již od roku 1930 a od té doby pomohla miliónům lidí po celém světě. Jejím úkolem je pomoci v náhlých krizových a stresových situacích, kdy máme např. velký strach a nemůžeme jej ihned řešit: před zkouškou, před stresujícím lékařským vyšetřením apod. Určitě se hodí mít ji doma. Seženete ji v různých eshopech nebo v prodejnách bylinek.

 

Stresové situace mohou nastat poměrně často, nehrozí předávkování?

Rozhodně ne. Bachovy esence jsou vyrobeny z nejedovatých rostlin a lidé je mohou brát od miminek až po vysoký věk. Nutno ale podotknout, že stres, strach nebo jiné negativní emoce zvládá každý živý tvor s různou intenzitou. Pokud má tedy někdo potřebu používat Krizovou esenci častěji, rozhodně doporučuji, aby si nechal připravit přesnou směs na své problémy.

Máte pro čtenáře na závěr nějaký vzkaz?

Ráda bych, aby se lidé o svých emocích neobávali mluvit. Ráda pomohu, ale na místě je otevřenost a upřímnost – podobně jako v partnerském vztahu. U mnohých lidí je problém v tom, že se bojí překročit vlastní hranice, překonat zábrany či předsudky. Nejraději by chtěli, aby i sestavení esencí za ně vyřešil někdo jiný (partner, rodič), což není možné. Je třeba udělat první krok, chtít změnu a něco pro ni udělat. Bachovy květové esence jsou prostředek, který jim na cestě k harmonizaci těla a duše může pomoci.

 

Děkuji za rozhovor a přeji Vám mnoho dalších spokojených klientů.

Nezávislý redaktor a publicista Vlastimil Modr