„Pracujme na sobě, a svět bude lepší“, řekla v rozhovoru Martina Taubrová, mezinárodně registrovaný praktik Bachových esencí.

Představujeme Vám paní Martinu Taubrovou, BFRP, mezinárodně registrovanou terapeutku Bachových esencí, poskytující online konzultace systému Bachovy květové terapie.

 

Omlouvám se za neznalost, ale zaujal mne Váš poněkud tajemný titul BFRP. Můžete jej čtenářům vysvětlit?

Je to zkratka znamenající Bach Foudation Registred Practitioner. Oprávnění používat titul BFRP má terapeut zapsaný do mezinárodního seznamu registrovaných praktiků Bachovy květové terapie v Anglii – můj cíl, který jsem splnila složením třetí části zkoušky u lektorky Tessy Jordan. Poté, co jsem absolvovala kurz v Anglii, pokračovalo studium a plnění dalších jednotlivých úkolů. Na závěr bylo třeba odevzdat tři zpracované případy. Vše v angličtině.

 

Můžete prozradit, nakolik je toto vzdělání v ČR obvyklé?

Pro ucelené, tedy nejvyšší vzdělání je nutné odcestovat do zahraničí. Zde je předpokladem dobrá komunikace v angličtině, takže představu si můžete udělat sám. Já jsem teprve sedmým registrovaným praktikem Bachových esencí u nás.

 

Tohle spousta Vašich klientů možná ani netuší…

To asi ne, každopádně nejen moje vzdělání, ale zejména praxe a zájem o problémy klientů se odrážejí ve výsledcích.

 

Hovoříte o problémech klientů, můžete je nějak přiblížit?

Typicky pomáhám lidem, které trápí různé psychické problémy, strachy, zkrátka lidem, kteří aktuálně prožívají negativní emocionální stavy.

 

Jakým způsobem lidem pomáháte?

Svým klientům pomáhám formou online konzultace nejčastěji přes email, kdy společně probereme jejich problém nebo současnou složitou životní situaci. Možná je také osobní konzultace v Kladně a od ledna 2015 v Praze. Také bych ráda připomněla, že Bachovy esence jsou určeny i pro zvířata, například pro psy, kočky, koně apod. Také zvířata trpí, podobně jako lidé, např. stresem ze šokové události nebo ze změny prostředí.

 

Všiml jsem si, že používáte výrazy jako současný nebo aktuální psychický stav…

Ano, aktuálnost je důležitá, pomocí Bachových esencí společně řešíme to, co klienta trápí právě teď.

 

Například?

Lidé se dostávají do nejrůznějších, někdy velmi složitých životních situací, nebo prožívají negativní emoce, které sami neumí zvládnout. Jedná se například o pocity beznaděje, smutku z rozchodu s partnerem i bolesti při jeho ztrátě. Po konzultaci připravím Bachovy esence na míru, které pomáhají vyřešit také partnerské problémy, problémy s dětmi i jejich školní potíže, probereme problémy v práci apod.  Bachovy esence ale také pomáhají zlepšit průběh těhotenství, co se psychiky ženy týče, překonat konkrétní strachy, zkrátka překonat sami sebe, lépe čelit negativním vlivům a životním překážkám, které aktuálně nastaly.

 

Opravdu Bachovy esence tak pomáhají?

Samozřejmě, důležité je klientům naslouchat, poznat jejich skutečné problémy. Druhý předpoklad je příprava Bachových esencí na míru. Můžete se podívat do rubriky Ohlasy klientů, kde jsou reference od jednotlivých klientů.

 

Proč Bachovy esence na míru? Nestačilo by je prodávat připravené směsi?

Moje zkušenosti ukazují, že klientovi mohu pomoci teprve poté, co poznám skutečnou příčinu jeho problému. Proto nikdy nenabízím žádné předpřipravené odpovědi, natož připravené Bachovy směsi, kromě Krizové esence. Teprve pak mohu připravit esence, které budou přesně zacílené. Výsledek mé pomoci tedy nelze srovnávat s tím, pokud si zákazník vybere Bachovy esence někde v e-shopu, aniž tuší, zda zvolil dobře.Ostatně i Edward Bach chtěl, aby esence byly vždy vybrány na míru pro každého člověka.

 

Zmínila jste Krizovou esenci – to zní až tajemně…

Bachova krizová esence je známa již od roku 1930 a od té doby pomohla miliónům lidí po celém světě. Jejím úkolem je pomoci v náhlých krizových a stresových situacích, kdy máme např. velký strach a nemůžeme jej ihned řešit: před zkouškou, před stresujícím lékařským vyšetřením apod.

 

Stresové situace mohou nastat poměrně často, nehrozí předávkování?

Rozhodně ne. Bachovy esence jsou vyrobeny z nejedovatých rostlin a lidé je mohou brát od miminek až po vysoký věk. Nutno ale podotknout, že stres, strach nebo jiné negativní emoce zvládá každý živý tvor s různou intenzitou. Pokud má tedy někdo potřebu používat Krizovou esenci častěji, rozhodně doporučuji, aby si nechal připravit přesnou směs na své problémy.

Máte pro čtenáře na závěr nějaký vzkaz?

Ráda bych, aby se lidé o svých emocích neobávali mluvit. Ráda pomohu, ale na místě je otevřenost a upřímnost – podobně jako v partnerském vztahu. U mnohých lidí vidím problém v tom, že se bojí překročit vlastní hranice, překonat zábrany či předsudky. Je třeba pochopit, jak důležitý je celostní pohled na člověka, a je třeba mít chuť a vůli oprostit se od negativních stavů. Bachovy květové esence jsou prostředek, který jim na cestě k harmonizaci těla a duše může pomoci.

 

Děkuji za rozhovor a přeji Vám mnoho dalších spokojených klientů.

Nezávislý redaktor a publicista Vlastimil Modr